بستنی معروف‌ترین دسر در جهان است. بستنی نوع تحول‌یافته نوشیدنی‌ها و دسرهای یخ‌زده است،همچنین بستنی می‌تواند شامل دیگر انواع لبنیات مثل خامه باشد که به همراه مواد شیرین‌کننده و طعم‌دهنده تهیه می‌شود.

بسْتَنی در ایران، شیریَخ در افغانستان یا یَخ‌ماس در تاجیکستان، گونه‌ای خوردنی یا به عبارت دیگر  خوراک  منجمد و مزه‌دار است که باید شامل حداقل ۱۰٪ چربی  شیر   باشد. مقدار این چربی می‌تواند از ۱۰ تا ۱۶ درصد تغییر یابد که بیشتر بستنی‌ها دارای ۱۴٪ چربی  شیر  هستندو همچنین بستنی می‌تواند شامل دیگر گونه‌های لبنیات مانندخامه باشد که به همراه مواد شیرین‌کننده و طعم‌دهنده تهیه می‌شود. نخستین کارخانهٔ صنعتی بستنی‌سازی جهان در سال ۱۸۵۱ در مریلند ،کار خود را آغاز نمود .

متأسفانه هیچ مدرک تاریخی برای اثبات تشخیص منشا بستنی در دسترس نیست ، اما باور عمومی این است که در دنیای باستان، مردم یخ را به روش‌های مختلف دریافت می‌کردند.تحقیقات نشان می دهد که بشر در طی دوران تاریخی ازحدود 400 سال قبل از میلاد، فرایند یخ سازی را هم اختراع کرده بودند.

افسانه های پیدایش بستنی را برایتان گرد آوری کردم که با هم بخوانیم .امید وارم برایتان جذاب باشد .

ایراینیان  باستان به تهیه شربت هم دست پیدا کرده بودنده با ترکیب آب و شکر و طعم دهنده های موجود آن زمان  مثل افشره آب انگور  با مقداری برف در کاسه‌ای می‌ریختند. این روش به عنوان دسر، مخصوصا در هنگام گرمی هوا صرف می‌کرده‌اند.همچنین  بر اساس شواهد تاریخی آمده  است که  اسکندر مقدونی در قرن چهارم قبل از میلاد، به نوشیدنی‌های یخی علاقه فراوانی داشته و در مدارک تاریخی دیگر نیز دیده شده که در سال ۶۲ قبل از میلاد، نرون، امپراتور روم افرادی را به کوهستان‌های آپنین می‌فرستاد تا برایش یخ و برف بیاورندو سپس آنرا  با شربت ،میوه و یا عسل مخلوط می کردند و میل می کردند .

 

برای دسترسی سریع تر جهت اطلاع از رویداد ها و نمایشگاه های شرکت مبادلات نوین هزار سوم  اینستاگرامhrcc.fair را دنبال کنید .

آنان برف مورد نیاز از منابع طبیعی برمی داشتند، ولی برف و یخ همیشه به آسانی در دسترس نبود ،چون در دنیای باستان درمدیترانه دریاچه ها یخ نمی زدند و نیاز مند این  تلاش برای جمع آوری یخ بود که بیشتر برای ثروتمندان و افراد ی که توانایی بیشتر در خرید داشتند به دستشان می رسید .تمام این ماجرا ها از عجایب زمستانی محسوب می شد .

در تابستان هم بشر به فکر یک فن آوری های جذاب تر افتاد ،گرفتن یخ در بیابان از نو آوری های بشر که در مکان هایی مثل مصر باستان و ایران باستان  انجام می گرفت .با استفاده از ظروف سفالی و ساخت یخچال ها ی باستانی .

همچنین در سفرهای ماجرا جویانه مارکوپولو  آمده است که بستنی را از چین به دربار پادشاهان معرفی کرده است .درباری مثل  پادشاه چارلز اول  از علاقه وافر خود به بستنی اولین بستنی ساز شخصی را برای خود ساخت . همه این داستان‌های فوق‌العاده‌ای هستند. اما اولین شواهد دال بر ساخت بستنی در چین در دوره تانگ (618-907 پس از میلاد) بود. شیر بوفالو، گاو و بز را حرارت می دادن  و صبر می کردند  تا تخمیر شود. حاصل این فرایند  ماستی به وجود می آمد و  سپس برای غلیظ شدن با آرد،و طعم دادن با کافور مخلوط می شده و قبل از سرو در یخچال قرار می‌گرفته در واقع به دمای انجماد و خنک می رسیده در کاخ پادشاه تانگ شانگ دارای کارکنانی 2271 نفری بود که شامل 94 مردانی بودند که این کار را انجام می دادند به نام مردان یخی  معروف بودند .

 

منبع 

منبع 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *