چای نوعی دمنوش معطر است که از افزودن آب جوش به برگ‌های خشک چای در قوری تهیه می‌شود.


گیاه چای

در حقیقت چای از ابتداء به طور ناشناس وارد فرهنگ غذایی شد و تا مدتها در پرده اسرار پنهان بود .  اما به  طور قطع چینی ها اولین کسانی بودند که راز این نوشیدنی گوار را در برگ های درختچه چای کشف کردند . چای  از برگ های سبز گیاه  کاملیا سیننسیس تهیه می شود، انواع مختلفی دارد که معروفترین آن ها چای سیاه، چای سبز و چای سفید می باشد. تمام این چای ها از گیاه کاملیا تهیه می شوند و علت تفاوت آن ها با هم در روند فرآوری کردنشان (شامل اکسیداسیون، حرارت دهی، خشک سازی و غیره) می باشد.  اکثر مردم دنیا با دو یا سه نوع چای  آشنا هستند .

تاریخچه چای

تاریخچه چای در جهان را باید به شیوه‌ی تطبیقی بررسی کرد؛زیراخاستگاه‌های متفاوت و سرگذشت‌های چندگانه‌ای در مورد پیدایش و رواج کشت و مصرف چای در جهان وجود دارد که در آن‌ها گاهی مرزِ بین افسانه و واقعیت مشخص نیست.

 

نوشیدن چای در جهان

در برخی  از کشور ها مخصوصا مناطق آسیای شرقی با چای رفتار متفاوتی دارند ،که مورد احترام و تکریم هست و برای آن سنت و مراسم خاصی با آداب اجتماعی مرسوم در قرون گذشته در نظر گرفته و اجرا  می کنند و در بسیاری از ملل فقط برای خواص درمانی و برای پذیرایی در دورهمی ها ،همایش ها و گرد هم آیی می نوشند .

 

اهمیت  پژوهش در صنعت چای

چای در ایران پیش از صد سال به صورت یک نوشیدنی روز مره که با بسیاری از سنت های معاصر ما گره خورده است و تاریخی پر فراز و نشیب دارد و در حال حاضر صنعت چای در ایران یکی از تولیدات داخلی کشور محسوب می شود .باغات چای در استان گیلان از مراکز مهم و برجسته‌ی ایران است.این صنعت با پژوهشهای جدید و همکاری با صاحبان باغات چای در مراکز کشت چای به درجه بالای خود خواهد رسید .تحول و پیشرفت باپیگیری های مستمر در جهت حل مشکلات موضوعات مهم صنعت چای میسر می باشد .

مسابقات چای

برگزاری رویدادهای تخصصی و عمومی به فرهنگ سازی و ارتقاء دانش و مهارت فعالان در صنعت بزرگ چای کشور کمک زیادی می کند و زمینه رشد این صنعت را فراهم می کند، همچنین دسترسی به  آگاهی علمی از استانداردها و آموزشهای بین المللی مهیا می شود.

مسابقات   چای در کشور های جهان در 4 زمینه برگزارمی شود .
1.  Tea Pairing
2.  Tea Preparation
3.  Tea Tasting
4.  Tea Mixology

به امید موفقیت جایگاه ممتاز این صنعت در صادرات و اینکه چای ایرانی انتخاب هر ایرانی باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.