با حضور نمایندگان مجلس، روسای چهارده اتحادیه صنفی صنعت غذا ، جامعه هتلداران، تشکل‌ها و نهادهای مرتبط فعالان در حوزه گردشگری در هتل اسپیناس تهران ،نشست هم اندیشی و مراسم رونمایی از پوسترهای نمایشگاه  HRCC روز دوشنبه 1401/5/24  برگزار گردید .

 این دوره که  پنجمین مجموعه نمایشگاه‌های تخصصی بین المللی تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران، فست فود، کافی شاپ، کترینگ، قنادی، محصولات آرد ونان، بستنی و آبمیوه ومحصولات پخت غذا ونوشیدنی‌ها می باشد ، با حضورتولیدکنندگان برتر، مدیران و صاحبانF&B، متخصصان امور رفاهی وپذیرایی وفعالان مرتبط از 5 تا 8دی ماه در شهر افتاب تهران برگزار می‌شود. 

درسال گذشته نمایشگاه دوره چهارم برگزار و مورد استقبال قابل توجه فعالان، مدیران و دست‌اندرکاران صنعت غذا و نوشیدنی کشور قرار گرفت.

این نمایشگاه  در  ۴ گروه‌ محصولات ارائه شده است که شامل؛ تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران و کترینگ؛ قهوه،کافی شاپ و نوشیدنی‌های سرد و گرم؛ بستنی و آبمیوه؛ محصولات آرد و نان، کافه بیکری و قنادی است.

در نمایشگاه این دوره، بهترین سرآشپزان، بهترین قنادان و بهترین باریستاهای ایران بازدید می‌کنند و علاقمندان در مسابقات، کارگاه آموزشی و نشست‌های تخصصی متنوع شرکت خواهند داشت.

 

در  این رو نمایی مسائل مهمی مطرح شد :

  • آمادگی مجلس برای حمایت از فعالان صنعت غذا و نوشیدنی کشور

دکتر محمدرضا دشتی اردکانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در این مراسم از اعلام آمادگی مجلس و فراکسیون گردشگری برای حمایت و کمک به توسعه صنعت غذا، نوشیدنی و احیای خوراک ایرانی خبر داد و گفت:

فراکسیون گردشگری آنچه را در توان خود دارد برای کمک به این صنعت به کار می گیرد و آمادگی دارد تا حلقه اتصال فعالان این صنعت با بخش دولت باشد و مجلس انقلابی یازدهم آماده است هرگونه مشکلات کارآفرینان را در اسرع زمان پیگیری و در جهت رونق و توسعه اقتصادی کشور گامهای موثر و اساسی بردارد.

وی با اشاره به اینکه گردشگری خوراک و غذا یکی از ۱۲۰ نوع گردشگری است که مورد استقبال مردم جهان است گفت:

در کشور ما با توجه به پتاتسیل های فراوانی که در این زمینه وجود دارد، در صنعت غذای جهانی غذای متنوع ایرانی برند نشده است و ظرفیتهای کم نظیر این عرصه مغفول مانده است.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس  با اشاره به ظرفیتهای مختلف کشور در زمینه گردشگری از حضور گسترده گردشگران خارجی در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) در یزد و اردکان یاد کرد و افزود اگر گردشگری غذا و به طور کلی همه ابعاد مختلف گردشگری در کشور توسعه یابد ما مطمئنا نیازی به پول نفت نداریم.

آقای امیر اصلان زاده (معاون گردشگری مرکزخدمات ایرانیان خارج ازکشور وعضو شورای سیاستگذاری پنجمین نمایشگاه) با اشاره به اینکه در صنعت گردشگری یکی از ارکان اصلی، بخش خوراک و نوشیدنی است، گفت: ارایه خدمات در این حوزه به همان اندازه که یک کشور، شهر، مرکز اقامتی و. . را به اوج می‌رساند به همان اندازه هم می‌تواند آسیب وارد کند و فعالیت در این حوزه، حرکت بر لبه تیغ است. 

همچنین او از برگزاری میز کسب و کار با هدف افزایش دانش و تبادل اطلاعات خبر داد و گفت: یکی از اهداف این نمایشگاه فارغ از نمایش توانمندی‌های فعالان این حوزه، ترویج توسعه پایدار از طریق حفظ محیط زیست کاهش مصرف انرژی و آلودگی، کمک به کاهش هزینه‌های تولید غذا و تعدیل ریسک سرمایه‌گذاری دراین صنعت خواهد بود. 

آقای احمدفتح الهی، نایب رئیس انجمن صنایع غذایی ایران ومدیرکمیته تخصصی کسب و کار کمیسیون یونسکو در ایران با اشاره به اینکه صنعت غذا برای گردشگری بسیار مثمر ثمر است گفت:ایران به لحاظ طعام و غذا جز نخستین کشورهای دنیاست اما در این صنعت ما کار نکرده ایم و باید متولیان کشور حامی فعالان این حوزه باشند.

آقای  دکتراحمدیان دبیرفراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی نیز باتشریح اهمیت نمایشگاه های تخصصی وضرورت حمایت ازاصناف وکارآفرینان، ازروسای اتحادیه های صنفی ومسئولان نمایشگاه خواستار همکاری وتعامل مشترک برای هرچه موفق تربرگزارشدن این رویداد تخصصی وبهره برداری تمامی ذینفعان شد.

آقای بهروز فروتن  پیشکسوت کار آفرین حوزه صنعت  غذادر ادامه این مراسم فرمودند :در کشورهای اروپایی هر فرد ۵۰۰کیلو مواد غذایی استفاده می کند،در صورتی که این رقم در ایران دو برابر است،مردم ایران از سو تغذیه رنج می برند و آن به دلیل این است که ما الگوی مصرف نداریم.

ایشان افزودند :  سالانه  بیش از ۳۰ میلیون  تن انواع محصولات کشاورزی در کشورهدر می رود.

همچنین  تاکید کردند : باید برای این صنعت بازار هدف داشته باشیم ،صادرات یکباره اتفاق نمی افتد،گفت: ما ۱۲ درصد نیاز برای ورود مواد اولیه به کشور داریم و مابقی در کشور ما وجود دارد و از این رو چشم انداز خوبی در امر تولید و صادرات داریم.

دراین مراسم آقای  محمد حسن امامی،رئیس انجمن مدیریت سبز ایران ازضرورت توجه پنجمین نمایشگاه صنعت غذا و‌نوشیدنی به موضوع توسعه پایدار و کاهش الودگی زیست محیطی خبرداد ند و گفتند :اقدام موثری که این نمایشگاه به آن خواهدپرداخت بحران کلیدی زیست محیطی است.

آقای حلاج زاده، رئیس مرکز خدمات مشاوره ایرانیان خارج از کشور از صنعت غذا به عنوان شاخص ترین بخش جذب گردشگر یاد کرد ند و اشاره کردند:۳۶۰هزار نخبه در خارج از کشور داریم که می توانیم از پتانسیل آنها در حوزه برندینگ صنعت غذابهره مندشویم.

آقای  فکوری رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران با ارایه توضیحاتی پیرامون توانمندیهای توزیعی درمحصولات غذایی براهمیت هرگونه همکاری دربرگزاری این نمایشگاه تخصصی تاکید نمودند .

درپایان با رونمایی از پوسترهای مجموعه نمایشگاههای تخصصی غذا ونوشیدنی وبرش کیک پنجمین دوره درحضورنمایندگان مجلس وروسای اتحادیه ها وتشکلهامرتبط این مراسم باشکوه خاتمه یافت.

سخن آخر :

برگزاری نمایشگاه های تخصصی می تواند هم افزایی ایجاد کند ،و هدف از برگزاری مسابقات،کارگاه های آموزشی،نشست ها، میزهای متعدد در جهت بالا بردن سطح آگاهی بازدید کنندگان می باشد زیرا اهمیت غذا تا جایی پیش رفته است که روز جهانی و سازمان جهانی برای آن نام گذاری و تاسیس شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *